NEVHODNÝ PODKLAD
Podklad pod fasádu musí být vyzrálý, bez prachu, mastnoty, výkvětů, puchýřů a odlupujících se míst, biotického napadení a aktivních trhlin. Rovinnost podkladu by neměla být horší než 20 mm/m u částečného lepení, nebo 10 mm/m u celoplošného lepení. Snažte se vyhnout lepení izolantu na izolant.
ŠPATNĚ ZALOŽENÉ ETICS
Chyba nastává zvláště u nerovných fasád rekonstruovaných domů. Ke správnému založení se používají certifikované zakládací profily s okapničkou. K jejich případnému vyrovnání se použijí distanční podložky (tloušťky 1 – 10 mm). Staré, ale stále ještě často používané hliníkové lišty způsobují značný liniový tepelný most, takže je vhodnější použít modernější plastovou variantu.
NEVHODNÝ MATERIÁL
Do výšky 300 mm je zásadně nutné používat nenasákavé izolanty z extrudovaného polystyrenu (XPS), nebo perimetrického polystyrenu se sníženou nasákavostí, například Isover EPS Sokl 3000. U vícepodlažních staveb je nutné dodržet i požární požadavky v souladu s ČSN 73 0810 včetně požadavků na správné protipožární založení.
NEDOSTATEČNÁ TLOUŠŤKA IZOLACE
Tloušťka tepelné izolace by měla splňovat požadavky závazné normy ČSN 73 0540:2 a dále také požadavky vyhlášky č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, která je ovšem přísnější než norma. Zateplení by mělo být ekonomicky optimální, což se posuzuje pro každý dům zvlášť.
ŠPATNÉ LEPENÍ IZOLACE
Standardní lepení izolantu se provádí nanesením rámečku lepidla po obvodě desek a do 2-3 vnitřních bodů. Základní plocha lepidla činí min. 40 % plochy desky. V oblasti soklu nebo tam, kde je uvažováno o progresivním kotvením hmoždinek pouze do plochy desky, se základní lepicí plocha navyšuje na 60 %. U minerálních vln s kolmou orientací vláken se používá celoplošného lepení. Dbejte i na podmínky při kterých lepíte izolant. Lepení běžným cementovým lepidlem je možné při teplotách +5 až +25 °C. Při nižších teplotách je nutné použít speciální lepidlo.
NEDOSTATEČNÉ KOTVENÍ
Způsob kotvení a počet hmoždinek by měl být v souladu s normou ČSN 73 2902 a měl by respektovat kvalitu a nosnost zateplované stěny a umístění objektu v terénu. Jinak se bude chovat fasáda městského domu a jinak fasáda chalupy na horách. Počet hmoždinek zpravidla začíná na počtu 6-8 ks na metr čtvereční. Velmi důležité je také rozmístění hmoždinek na izolantu. U pěnových polystyrenů se zpravidla hmoždinky umísťují do rohů a T-spojů desek, u minerálních vln je možnost i kotvení do těla desek. Odolnost minerálních izolací vůči protlačení hlavy hmoždinky dovnitř izolantu je větší v těle desky než na jejích hranách.